Komponovaný večer/ Škampovo kvarteto a
Pohádkové čtení textů Václava Havla/ režisér Petr Mančal a Jaroslav Someš
15.11. 20:00
Zveme vás na speciální hudebně-literárně-pohádkový večer pořádaný k 25.výročí Sametové revoluce. Zazní skladby v podání Škampova kvarteta i vybrané pižďuchovské texty z díla Václava Havla (Spiklenci a Telefon) i ze Sonetů Jiřího Hejdy, odsouzeného v procesu s Miladou Horákovou. .
„Václav dlouho tvrdil, že pohádku pro děti nemůže napsat. Zaprvé proto, že nic takového neumí, zadruhé proto, že špatně vyslovuje hlásku ‚r‘ a v pohádkách jsou samí drraci, krrálové, čarrodějové, prrincové, trrpaslíci, rrusalky, rrarráškové a podobné potvorry, a zatřetí, protože nemá čas, neboť v pivovaru musí vařit pivo,“ napsal Ivan Klíma v předmluvě ke sbírce pohádek z disentu.
Přijďte si do Sameťáku poslechnout jediný text Václava Havla věnovaný dětem, ale nejen pro děti!.
Vstup zdarma.
Škampovo kvarteto program:
Lukáš Matoušek (1943) – Proměny ticha pro smyčcové kvarteto(1977/1980)
Leoš Janáček (1854 – 1928) – Kvartet č. 1, Z podnětu Tolstého „Kreutzerovy sonáty“
I. Adagio. Con moto – II. Con moto – III. Con moto – IV. Con moto
Pavel Fischer (1965) – Morava, Smyčcový kvartet č. 1 (2008)
Lento – Allegro
Iva Bittová (1958) – Hopáhop tálitá, Smyčcový kvartet (1998)
Peter Heidrich (1935) – „Happy Birthday“ – Variace
Téma – J.S. Bach – J. Haydn – W.A. Mozart – L. v. Beethoven – J. Brahms – A. Dvořák – Polka – Film – Ragtime – Tango – Maďarská
Škampovo kvarteto odstartovalo svou strmou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU. Kvarteto vystupuje v Evropě, Japonsku, Severní a Jižní Americe, Mexiku a Austrálii. Se Škampovým kvartetem pravidelně spolupracují významní umělci – Josef Suk, Dagmar Pecková, Jiří Bárta, Janine Jansen, Kathryn Stott, Michael Collins, Ronald van Spaendonck, Nikolaj Děmiděnko, Itamar Golan, Melvyn Tan aj. Škampovo kvarteto věnovalo vždy mimořádnou pozornost Janáčkově hudbě. Vznikl tak první originální projekt koncertů v letech 2001-2002 „Janáček a jeho moravské kořeny“. Oba smyčcové kvartety v něm znějí spolu s moravskou lidovou hudbou ve vlastní úpravě s průvodním slovem. Další projekt vznikl u příležitosti roku české hudby 2004, kdy Škampovci prohloubili svoji spolupráci s Ivou Bittovou. Pro Supraphon natočili Janáčkovu sbírku „Lidová poezie v písních“ v kvartetní transkripci Vladimíra Godára a vlastním originálním aranžmá.
Petr Mančal je režisérem Českého rozhlasu a občasný filmový a divadelní herec, absolvent divadelní režie na DAMU v Praze.Inscenoval řadu činoherních režií v Národním moravskoslezském divadle a Divadle Petra Bezruče v Ostravě (Václav Havel – Motýl na anténě, Slawomir Mrożek – Kouzelná noc, Pedro Calderón de la Barca – Život je sen, Viliam Klimáček – Mária Sabina), divadle F. X. Šaldy v Liberci (Roman Sikora – Smetení Antigony), Západočeském divadle v Chebu (Josef Topol – Slavík k večeři), Divadle Na Zábradlí (Ingmar Villquist – Helverova noc), Divadle Na Prádle (Steven Rathman – Satanovo requiem) a Malém vinohradském divadle v Praze (Petr Mančal – Svět naruby).
© 2025 Sametové posvícení  |  Návrh: M. Janoušková  |  Výroba: L. Malák  –  Nahoru ↑