Praha, 13. listopadu 2024 – Prahou letos opět projde 17. listopadu průvod Sametové posvícení, který sdružuje studentské skupiny a neziskové organizace, které se chtějí v den oslav demokracie a svátku studentstva vyjádřit k současnému společenskému dění. Tentokrát se průvodu budou účastnit také studenti ze tří německých měst, kteří na svých tématech spolupracují s partnerskými českými školami. Průvod podpoří čtyři tradiční skupiny basilejské Fasnacht (celkem 120 bubeníků, hráčů na pikoly a jazzových hudebníků) a bubenická skupina z významného bruselského městského festivalu Zinneke Parade. Dohromady letos očekáváme kolem 400 účastníků průvodu. Všechny spojuje touha vyjadřovat se k různým společenským problémům kriticky, ale s humorem a nadsázkou.

Trasa průvodu:

15.30 park Kampa – úvodní defilé
16.15 Karlův most směr Betlémské náměstí
18.15 Národní třída od Národního divadla
18.45 Ovocný trh – závěrečné defilé

Kontakt pro novináře:
Kateřina Lánská, +420 775 632 033

V čele průvodu, který začne v 15.30 krátkým defilé v parku Kampa, bude výtvarně a performativně ztvárněno letošní motto akce, které zní: Řekni to maskou! „Chceme dávat slovo mladým lidem. Těší nás proto, že se do průvodu každoročně zapojuje i několik studentských skupin, které se rozhodnou investovat spoustu energie a úsilí do zpracování svého tématu tak, aby ho pak mohli 17. listopadu prezentovat veřejnosti v ulicích Prahy. Sametové posvícení umožňuje demokracii oslavovat a zároveň pěstovat i kritický nadhled a sebereflexi,” komentuje cíle iniciativy její zakladatelka Olga Cieslarová.

Za úvodním výjevem bude kráčet skupina studentů religionistiky z FF UK sdružených v Pražském religionistickém spolku. „Nepřicházíme s velkými slogany, ani s hlasitým voláním po změně, pouze s prostou touhou vyjádřit onen zvláštní pocit, který člověka tu a tam přepadne. Že na to množství povinností, tužeb a možností, které se mu ze všech stran tak lascivně nabízí, jeho obyčejné tělo s omezenými schopnostmi zjevně už nestačí. Pokud je tedy tato podoba světa dobrá i spravedlivá, nemáme z dlouhodobého hlediska jinou možnost než naše těla jednoduše vylepšit. Jestli se nám to někdy opravdu povede, nevíme. Ale proniknout občas do alternativní reality, stát se obrazem vlastní skryté touhy a zkusit svou stísněnost trochu hravě oblafnout, to uděláme rádi třeba hned,“ říká Benjamin Mikluščák, student Religionistiky na FF UK.

Následovat bude skupina basilejských hudebníků Pro Spezi-e Rara, která spojí příslušníky oficiální basilejské Fasnacht i té tzv. Divoké Fasnacht, která vytváří živelnou protiváhu švýcarské spořádanosti a lásce k pravidlům. Basilejský karneval je postaven na politické a společenské satiře a účastní se ho každoročně 20 až 30 tisíc lidí v maskách s hudebními nástroji. Přestože jde o skupinu smíšenou, pro pražský průvod si připravila společné téma s názvem „Modrá” a kolemjdoucím bude rozdávat výmluvné vyjádření ukazující poměrně dobrou znalost českého prostředí. „Jsme modří, jako Rýn a Vltava jsou modré. A jako je modrá symbolická obloha na vlajce České republiky. Jsme modré límečky a demonstrujeme za vaše i naše práva. A odvažujeme se podívat na širší obraz Evropy, z ptačí perspektivy. Česká republika je obklopena krajní pravicí v Polsku, na Slovensku a nyní i v Rakousku. A z ranní rosy pražského jara brzy nic nezbude. Například Václav, fake news, Klaus ve své knize prohlašuje: Nová zelená je modrá. A že všechny zelené a environmentální strany také lžou. Politická strana Andreje Babiše se jmenuje prostě ANO. A ve skutečnosti říkají, že demokracie je velké nic,” hlásá úryvek z jejich pamfletu.

Letos se do průvodu také poprvé zapojí studenti Katedry autorské tvorby a pedagogiky na DAMU a přinášejí téma novodobého kolonialismu. „Chceme ukázat, že kolonialismus neskončil s příchodem jednadvacátého století. Po celém světě jsou mocnosti, které zabírají území druhých, mluví o polidšťování barbarů a uplatňování ‚svého odvěkého práva‘. Proto jsme v našem výjevu stvořili národ Solarie, který radostně zabere jakékoliv území,” říká Filip Novák, student KATaP DAMU.

Po nich bude následovat jedna z posledních basilejských mužských klik Alti Stainlemer. Stejně jako celá řada dalších tradičník klik vedou kromě účasti na Fasnacht i Alti Stainlemer bohatý celoroční spolkový život. Mají hudební školu hry na bubny a pikoly a pořádají celou řadu volnočasových aktivit pro chlapce školního věku. Do Prahy přijedou v tradičních basilejských maskách, které se nosí na úplném začátku Fasnacht před rozedněním prvního dne. Karneval totiž každoročně začíná ve čtyři hodiny ráno a pokračuje nepřetržitě dalších 72 hodin.

Za Alti Stainlemer budou následovat studenti Střední uměleckoprůmyslové školy na pražském Žižkově se svým satirickým tématem „Bodyguardi žížaly”, kterým chtějí poukázat na důležitost ochrany přírody.

S kritikou pasivity půjdou v průvodu studenti VOŠ, SOŠP a Gymnázium Evropská 33. „Každý jeden z nás byl někdy svědkem situace, ve které si řekl, že pomůže někdo jiný. Někdo, kdo má čas. Někdo k řešení dané situace více odpovědný. Někdo, kdo ví, co dělá. Až na to, že právě tohle si často řekne každý a daná situace, díky tomu vyeskaluje do fáze, kdy už je na tak potřebný zásah pozdě,” komentuje téma Michaela Mikovcová, studentka 3. ročníku pedagogického lycea. Po nich bude následovat poslední basilejská skupina s názvem Déjà-Vü, která je vyhlášená svou hrou na bubny a pikoly.

Se svým tématem se letos do průvodu zapojí i nejmenší účastníci, kteří upozorní, že spolu se superhrdiny do jejich pokojíčku prostřednictvím televizních obrazovek a obrazovek počítačů vstupují nejednou i noční můry. „Můžeme se dívat na Netflix, Youtube, Disney+ a často se dovedeme dívat na hodně věcí, co rodiče ani nevědí. Pak máme ale i noční můry,” říká jedenáctiletý Šimon Dědič, zástupce Dětské kliky Grizzly+.

Poslední část průvodu představí smíšené skupiny, tedy skupiny, kde se propojují školy, neziskové organizace i různé země. S tématem „Šup do škatulky!” půjde společně studentstvo Gymnázia Elišky Krásnohorské a účastníci projektu DOMA Diakonie ČCE, který napomáhá soužití českých domorodců s nově příchozími. Společně se podívají na to, jak těžké je vymanit se z očekávání a stereotypů, kterým může ve společnosti, když na to přijde, nakonec čelit prakticky každý. „Když jde o migraci, stereotypy se docela vtipně samy popírají, protože lidé, kteří z různých důvodů přicházejí žít do Česka, jsou na jedné straně vnímáni jako ohrožení a zátěž pro systém, a zároveň jako samozřejmý zdroj levné pracovní síly na stavbách, ve zdravotnictví nebo ve službách. Přitom tito lidé mívají často vzdělání, schopnosti i zkušenosti i na ty nejkvalifikovanější posty,” říká Lucie Kellnerová, kontaktní pracovnice projektu DOMA – Diakonie ČCE. „Některé stereotypy se nás mohou dotýkat osobně, zatímco jiné na nás můžou působit nepříjemně, i když se nás přímo netýkají. Mě osobně se dotýkají stereotypy ohledně pohlaví a genderu a též mého věku. Jsem žena a jsem příliš mladá…“ říká studentka Gymnázia Elišky Krásnohorské.

V závěru průvodu se pak představí tři česko-německé studentské skupiny. Do Prahy tak přijedou oslavit 17. listopad nejen studenti z Plattingu, Dippoldiswalde nebo Delbrücku, ale také žáci Základní školy Jabloňová v Liberci nebo studenti Ateliéru keramiky a porcelánu z Akademie Světlá nad Sázavou, SŠ a VOŠ. „Zvířata často na jatkách a velkochovech trpí. Hlavně díky našemu zacházení. Pro jejich usmrcení je použit třeba elektrický proud, který ale není vždy dostatečně silný, a zvíře je jen omráčeno. Jako nejbrutálnější se nám ale jeví způsob odchlupení, kdy se využívá vroucí vody a páry, až chlupy samy slezou. Proto jsme zvolili právě téma ‚Velká lázeň‘, která tento úkon satiricky popisuje jako wellness,” komentuje výjev Michael Franče, vedoucí ateliéru.

Průvod uzavře bubenická skupina DROM, která se mimo jiné podílí na bruselském festivalu Zinneke Parade, velkém městském svátku, který se koná jednou za dva roky v hlavním městě Evropské unie a reaguje na témata tamní v mnohém rozmanitější společnosti.

 

Akce se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy.

Další informace:

  • Předchozí tisková zpráva ZDE.
  • Přehled všech klik letošního průvodu ZDE.
  • Pozvánka na výstavu ZDE.
  • Pozvánka na sympozium ZDE.