Trasa průvodu:
15.30 park Kampa – úvodní defilé
16.15 Karlův most směr Betlémské náměstí
18.15 Národní třída od Národního divadla
18.45 Ovocný trh – závěrečné defilé
Akce se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy.
Skupiny tvoří studenti, neziskové organizace, zahraniční hosté z basilejské Fasnacht a bruselské Zinneke Parade. Skupiny jsou řazeny tak, jak půjdou v průvodu.
Název kliky: Řekni to maskou
Organizátoři: Sametové posvícení, Die Kurioose, Konzervatoř Duncan Centre, The Grand Wazoo
Výtvarníci: Josef Koblic, Martina Water Koblicová, Greg Hausmann
Anotace: Řekni to maskou! je mottem letošního průvodu Sametové posvícení. Nedokážete se jasně a srozumitelně vyjádřit pomocí slov a logické argumentace? Nebere vás okolí dostatečně vážně? Nechte ho chvilku tápat! Pohrajte si s významy a řekněte to, co máte na srdci, maskou. Uvidíte, co se bude dít! Možná, že teprve když se věci převrátí naruby, začnou dávat lepší smysl!
Die Kurioose je basilejská skupina, která byla založena v roce 1980 třemi 15/16letými teenagery a od té doby má 3 až 4 členy již téměř 45 let. Každý rok si vyrábí nový kostým Larve (Maska) a Requisit (konstrukce na malém starém vozíku na seno). Nehrají na žádný tradiční basilejský nástroj. Chodí za lidmi na ulici a komunikují s nimi podle toho, jaké mají téma. Snaží se posouvat hranice basilejské Fasnacht. Nejlepší kompliment, který mohou podle svých slov dostat, je: „Das isch nid Fasnacht!“ („Tohle není Fasnacht!“).
The Grand Wazoo jsou basilejskou klikou účastnící se každoročně basilejské Fasnacht, patří ale mezi tzv. Divokou Fasnacht, která přináší do karnevalové revolty ještě další subverzivní nuance. Tvoří ji profesionální i amatérští jazzoví hudebníci. Pražského průvodu se The Grand Wazoo účastní již poněkolikáté.
Název kliky: Klika přátel religionistiky
Organizátoři: Pražský religionistický spolek (PRS)
Výtvarníci: Dorota Hofmeisterová a Viktorie Antošová
Dramaturgie: Radek Chlup a Olga Cieslarová
Anotace: Reklama pro strhující novinku na poli medicíny: vylepšení nedokonalého a omezeného těla skrz implantát třetího oka! S naší pomocí už nikdy nic nezmeškáte. Už nikdy si nebudete muset vybírat mezi různými povinnostmi, a i samotný odpočinek se promění na pole všemožné produktivity.
Název kliky: BLUE BLUE BLUE, a Rhine – Vltava rendez-vous or a right blue-ming mess
Organizátoři: Pro Spezi-e Rara (Basilej)
Dramaturgie: Sebastian Hausmann
Anotace: Za názvem Pro Spezi-e Rara se skrývá něco, co je v karnevalovém světě stále velmi vzácné. Je to spojení tradiční basilejské kliky Spezi s členy tradiční kliky Schnooggekerzli spolu s divokými klikami Schyssdräggziigli PfalzPfunzle a Roote Mench a jejich přáteli. Jinými slovy, zcela smíšená skupina, která si karneval užívá společně i přes své odlišnosti. Ve světě protikladů, které spolu bojují, je to opravdu pro Spezi-e rara. Divoká Fasnacht je proud, který podrývá oficiální pravidla basilejského karnevalu, ale zároveň přináší i svěží vítr. PfalzPfunzle existují zřejmě už od 70. let, ale protože byli vždycky divocí, nevíme to jistě. A Roote Mench jsou tu také už půl věčnosti. Pro obě skupiny je charakteristické, že během karnevalu nikdy nespí a vždycky se promenádují ulicemi a muzicírují. Spojují se také s dalšími divokými skupinami (Schyssdräggziigli), aby vytvořily obrovské průvody a zaručily, že ve městě během karnevalu není nikdy klid. PfalzPfunzle a Roote Mench jsou ryzí karnevalovou vášní!
Název kliky: Solaria
Organizátoři: DAMU, KATaP
Výtvarníci: Emma Šťovíčková, Anna Münzbergerová
Anotace: Teď jste jeden z nás. Nyní jste člověk naší krve. Přicházíme ve jménu pokroku a rozvoje. Žlutý život je lepší život. Díky za Vaši účast! Vaše krev je nyní žlutá, jak se na Solariána sluší a patří. Pokud jste přesvědčeni o opaku, vyplňte prosím náš formulář; na vaše místo nastoupí jiný soused ze Solárie. Odpor nebude tolerován a neochota k asimilaci může mít vážné následky. Zajistíme, aby se na naší budoucnosti podíleli pouze skuteční Solariáni. Děkujeme vám za spolupráci.
Název: Alti Stainlemer
Organizátoři: Alti Stainlemer (Basilej)
Anotace: Alti Stainlemer byli založeni před Vánoci v roce 1912 a jsou jednou z posledních mužských klik v Basileji. Do Prahy přijedou v tradičních basilejských maskách s bubny a pikolami. „Jsme tradičně orientováni na budoucnost. Pěstujeme přátelství a karnevalovou kulturu!” říká jejich motto. Vyvrcholením celoročního úsilí je účast v karnevalu, kromě toho ale žijí bohatou spolkovou činností. V roce 1926 vznikla v rámci tohoto cechu tzv. Mladá garda, která nabízí hudební výuku na bubny či pikoly a celou řadu dalších společných aktivit pro chlapce školního věku. „Jako Alti Stainlemer jsme poctěni, že můžeme reprezentovat basilejskou Fasnacht v Praze. Doufáme, že se nám podaří předat pražskému publiku naši tradici a radost z basilejského karnevalu a ukázat, jak fascinující, barevné a veselé jsou tři nejkrásnější dny v roce,” říká Raphael Vecchi, prezident Alti Stainlemer.
Název kliky: Bodyguardi žížaly
Organizátoři: SUPŠ a VOŠUP Žižkovo nám. 1, WWF v Česku (Světový fond na ochranu přírody)
Výtvarníci: Studenti SUPŠ a VOŠUP Žižkovo nám. 1, obor Výstavní a prostorový design
Dramaturgie: Zora Velková
Anotace: Jsme parta středoškoláků, kterým záleží na přírodě. Proto jsme vytvořili žížalu (symbol půdy), abychom poukázali na důležitost ochrany naší krajiny. Součástí průvodu budou také masky „bodyguardů“, kteří mají za úkol žížalu chránit. Největší poutač naší kliky bude skoro čtyřmetrová laterna žížaly.
Název kliky: Efekt přihlížejícího
Organizátoři: Vyšší odborná škola pedagogická, střední odborná škola pedagogická a Gymnázium Evropská 33
Výtvarnice: Sandra Majerová
Dramaturgie: Josef Koblic
Anotace: My, studenti střední odborné školy pedagogické a gymnázia Evropská, jsme se rozhodli upozornit na problematiku efektu přihlížejícího, na který jsme všichni ve svém životě alespoň jednou narazili. Každý jeden z nás byl někdy svědkem nouzové situace, ve které si řekl, že pomůže někdo jiný. Někdo, kdo má čas. Někdo k řešení dané situace více kompetentní. Někdo, kdo ví, co dělat. Je nás tu přece tolik! Až na to, že právě takto v davu smýšlí každý, a daná situace tak často vyeskaluje do fáze, kdy už je na tolik potřebný zásah pozdě. Proto vás prosíme, až příště uvidíte něco, co se vám nezdá, ozvěte se. Neschovávejte se za ostatní. Buďte to právě vy, kdo vezme odpovědnost do svých rukou a koná. Možná zabráníte tragédii, které by ostatní jen přihlíželi.
Název kliky: Déjà-Vü
Organizátoři: Déjà-Vü (Basilej)
Anotace: Déjà-Vü je skupina, která se účastní basilejského karnevalu od roku 1995. V současné době ji tvoří asi 50 žen a mužů ve věku od 30 do 70 let. Kostýmy a masky, které jsme si vybrali pro sametový karneval v Praze, představují tradiční karnevalovou postavu, šaška [Hofnarr] neboli blázna; říkáme mu „Ueli“. Náš leták (lísteček, který rozdáváme během pražského karnevalového průvodu) popisuje svobodu bláznů, kterou všichni během našeho karnevalu žijeme.
Název kliky: Grizzly+
Organizátoři: Dětská klika
Výtvarnice: Marta Červáková
Dramaturgie: Šimon Dědič
Sound Design: Martin Fučík
Anotace: Halo halo, na český trh přichází nová streamovací platforma pro dětské obecenstvo. Přehledný, barevný a uživatelsky přátelský design dovolí vašemu dítěti bezstarostné sledování pohádek všeho druhu. S roztomilými hrdiny vám zdarma přidáme i noční můry. Kompletní balíček, přehledně a dostupně – přímo na váš stůl.
Název kliky: ZAKRYJTE SI OČI, DÍVEJTE SE JINAM! Hlavně ať nevidíte, jak trpíme
Organizátoři: Fachakademie für Sozialpädagogik Deggendorf, Platting, Základní škola Jabloňová, Liberec, Pragkontakt
Výtvarnice: Romana Bartůňková
Anotace: Lidé příliš často zavírají oči před tím, co křičí o pomoc. Zaslepují se před realitou a pohrdají hodnotou života člověka, zvířete a životního prostředí. Otevřete oči, probuďte se a zastavte tu hrůzu. Studentky z Fachakademie für Sozialpädagogik Deggendorf, Platting, + studenti ze Základní školy Jabloňová, Liberec. Spolek Pragkontakt.
Název kliky: Šup do škatulky
Organizátoři: Mezinárodní klienti Diakonie českobratrské církve evangelické a studenti Gymnázia Elišky Krásnohorské. Skupinu doprovodí Schlauchband Jiřího Starého.
Výtvarníci: Lyubov Getmanska a Kateřina Borovičková
Dramaturgie: Jakub Otčenášek
Anotace: Nevíte, co se sebou? Nevadí! Víte, co se sebou? Taky nevadí! Škatulku už máte připravenou. Že nezapadnete? Ale zapadnete! Co přebývá, se odřízne. Co chybí, se doplní. Budete vyformováni, vejdete se do škatulky. Z kluka bude muž, z Ukrajinky uklízečka, z Araba terorista, z Čecha Švejk, z básníka copywriter, z pacienta blázen.
Název kliky: Velká lázeň
Organizátoři: Akademie Světlá nad Sázavou, SŠ a VOŠ, “Glückauf”-Gymnasium Dippoldiswalde, Pragkontakt, Tandem
Výtvarníci: Akademie Světlá nad Sázavou, SŠ a VOŠ – Ateliér keramiky a porcelánu, Michael Franče, Michaela Tůmová
Anotace: Dopřejte zvířátkům trochu oddechu, dopřejte jim lázně! Wellness pro všechny! Zatímco KUŘE si leží na lehátku. Perfektní modeláž nehtů a postavy. Vzhlížíc se v zrcátku. Botox či nějaký ten hormon mu nevadí. VEPŘOVÉ pak rádo parní lázeň, po které občas nějaký ten chlup sleze. Však tento tlustokožec to bezpochyby snese. HOVĚZÍ, to je však jiná nátura. Namožené svaly si dnes propnula. A co ta HUSIČKA?… Je doopravdy vše tak růžové a wellness, jak se na první pohled zdá? Dostávají naši zvířecí kamarádi zasloužený odpočinek? Výjev má upozornit na chování a přístup ke zvířatům nejen na jatkách, ale i ve velkochovech či některých farmách. Je normální do drůbeže cpát hormony, husy uměle vykrmovat k prasknutí či do prasat a krav kopat při jejich poslední cestě na onen svět? To je jen pár příkladů. Dopřejme zvířatům více důstojnosti. Nemusí to být hned wellness, ale minimálně důstojné chování k nim.
Název: DROM
Organizátoři: DROM (Brusel)
Anotace: DROM je belgická bubenická skupina, která se mimo jiné podílí na bruselském festivalu Zinneke Parade, velkém městském svátku, který se koná jednou za dva roky. DIY bubny ožívají v rukou 35 bubeníků a bubenic. Tím, že si bubny staví sami, vytváří společně velmi originální „zvukovou stěnu“. Hrají polyrytmický mix, který si bere inspiraci z celého světa: valivá rumba, plíživé basy, strhující breakbeaty, jihoafrické techno, úderné groovy – všechno, na co si vzpomenete! Kombinace akustických bicích a dobře zvládnuté choreografie dělá z DROM mobilní „outdoorovou skupinu“, která se všude cítí jako doma. Na náměstích i pouličních večírcích!
Název kliky: Evropa je žena
Organizátoři: Städtisches Gymnasium Delbrück, Gymnázium na Pražačce, Pragkontakt
Výtvarník: Gilberto Conti
Anotace: Evropa je žena. Unesl ji Zeus proměněný v býka. Bylo to konsensuální? Asi sotva. Chtěla by Evropa potkat v lese raději muže nebo medvěda? Rozhodně medvěda a v žádném případě býka! A jaká by byla její reakce na catcalling. Pokřikování není kompliment! I zvířata se k sobě chovají lépe než lidé. Evropa ví, co jsou práva žen. Práva žen nejsou zvěřinec. To vám vzkazuje česko-německá klika – studenti z Gymnázia Delbrück a z Gymnázia Na Pražačce. Spolek Pragkontakt.